Vertiv GXE-2000IMT Tower True-Online UPS 2000VA/1800W
Sku: DVUP2514 · Brand: Vertiv
Free Delivery
Business Pass members get an additional discount. Join now
View details
or make weekly interest-free payments with Afterpay Laybuy Zip
Delivery Dispatch as early as tomorrow from Auckland or Christchurch
Click & Collect Collect tomorrow from Auckland
Warranty Information Refer to product description for warranty information
7-Day ReturnsChange of mind & unwanted items
Warranty Information
Contact us for warranty enquiries
7-Day Returns
For change of mind, incorrect or unwanted items. Conditions apply.
Return Window 7 days from delivery
Conditions Unopened, unused, in original packaging
Return Shipping Customer pays
View full return policy
Delivery
Dispatch Schedule
Same-day dispatch available
Order before 3pm Mon-Fri
After 3pm: Dispatches tomorrow
OR
Click & Collect
Order online and collect from our pickup location. You'll receive an email when ready.
Pickup Hours
Monday - Friday
9am - 5pm
Afternoon order: Ready tomorrow
Available From
Penrose, Auckland
Hugo Johnston Drive, Penrose, Auckland
Middleton, Christchurch Delivery only
Print Place, Middleton, Christchurch
If ordered together with other products, dispatch times may vary slightly.
  • 99% positive reviews by 5500+ verified customers
  • Everyday low prices on 1000's of products
  • 100% Kiwi owned and operated since 2000
  • Products dispatch direct from NZ suppliers
Description
Warranty
24 Month Return to Base Warranty
Features
Specifications
Power Rating (VA/W) 2000VA / 1800W
Form Factor Tower
Dimensions 160 x 420 x 245
Weight 19.4kg
Voltage Range Without Battery Operation (230V default, derating applies) 110 - 290
Voltage Range Without Battery Operation (230V default, 100% load) 180 - 290
Frequency Range (Hz, Autosnsing) 40 - 70
Input Connector IEC60320 C20
Surge Protection (J) 600
Output Voltage 220/230 (default) /240
Waveform Pure Sine Wave
Output Receptacles 8 x IEC60320 C13
Efficiency (online mode, max.) 89%
Efficiency (ECO mode, max.) 95%
Battery Type Valve-regulated, non-spillable, lead-acid
Recharge Time <4hr @ 90%
Backup Time (100% load, minutes) 3.2
Backup Time (50% load, minutes) 9
Compatible with External Battery Cabinets No
Operating Temperature 0 to 40℃
Relative Humidity (operation, non-condensing) 5% to 95%
Operating Altitude (m), without derating 2000
Audible Noise (line mode) <53dBA
Compliance CE, CB Report, UKCA, Morocco, RCM
Safety IEC/EN 62040-1
Surge Immunity EN 61000-4-5
Transportation ISTA 2A